![]() |
Anyagszükséglet:
Közönséges borosüveg dugók - a borok márkáját nem írom mert az reklám - de a legjobb dugó ami nagyon sima felületű. Készíthető közönséges parafadugóból is, csak többet kell csiszolni finom papírral.
![]() |
Két dugót összeragasztok, majd olyan formára csiszolom amilyet szeretnék.
![]() |
Pontyozó úszók két parafából, keszegezőket egy parafa dugóból készítem. A szárakat szívószálból, még régebben lehetett kapni vékony de kemény szálakat.
![]() |
Öreg horgászbarátom még száraz bambusznádból készítette nekem. Fel kell hasítani a száraz bambusz szálat majd csiszolópapírral kézzel gömbölyűre csiszolni. A zsinórvezetőt az aljába háromszögletű reszelővel be kell reszelni, hogy a rézdrót beilleszkedjen.
![]() |
Ha a tóparton vagy bárhol rátalálok egy eltört vagy elrepedt gyári úszóra akkor abból kiveszem a szárat és azt ragasztom be.
![]() |
A zsinórvezetőt forgókapocsból az egyik karikát lecsípem és a testet ragasztom be így még forog is. Keszegező dugókba szoktam még fültisztító szárból is tenni ha nincs más. Ez azért macerás mert zsinórvezetőt úgy kell rá kötni, hogy a gyűrűket kötik a botra a végén lakkozni. De legalább már alapból színes, és csak csíkokat kell rá festeni mindenkinek ízlése szerint.
![]() |
Én előnybe részesítem a bordó és sárga színeket, mivel már a látásom sem a régi. Csak közönséges Nitró festéket használok amit be lehet szerezni kis kiszerelésben. Félig mártom bele a dugót, aztán hagyom lecsöpögni, majd másnap a másik felét mártom más színű festékbe, ezt is ízlés szerint lehet festeni, kinek mi a kedvenc színe. Ha nem elég finomra csiszoltuk akkor kétszer meglehet ismételni a bemártást és szebb lesz. Az átfúrással vigyázni kell nehogy ne középen érjen ki a fúró mert akkor használhatatlan lesz. Száradás után már csak bele kell ragasztani a szárat. A csíkozás természetesen előtte is meglehet csinálni így időt spórolunk a száradások között.
Pár szót a csiszoló gépről
![]() |
Egy régi forgótárcsás mosógépből kivettem a motort, majd a tengelybe fúrtam 6 mm-es menetet. A barkács boltban be lehet szerezni csiszoló tárcsát és hozzá csiszoló papírt. Két félét vegyünk: egy a durvázáshoz, egy a simításhoz amihez adnak nagy alátétet is. Készítettem magam egyet gumilapból és csiszolópapírból vágtam ki hozzá a köröket. Természetesen ez nemcsak úszógyártáshoz tesz jó szolgálatot bármit lehet vele csiszolni én kis kerítés léceket csináltam a virágos kert lekerítéséhez. A baleset veszély csupán annyi, hogy ha nem vigyázunk a körmünket nem kell sűrűn levágni.
Felszerelve súlyozni és nagyon sok szép halat fogni.
Mindenkinek kellemes barkácsolást! Görbüljön!